W stylu Bauhaus

Bauhaus kojarzy nam się z nowoczesnym budowaniem, choć przecież sama szkoła powstała w pierwszej połowie XX wieku. Nic dziwnego, że nadal odnosimy wrażenie nowoczesności projektu i wykonania – przecież nieustannie powtarzamy koncepcje Bauhausu. Naśladujemy sam styl jak i podejście do budowania.

Co to znaczy Bauhaus?

Bauhaus to szkoła budowlana, którą założył w Niemczech Walter Gropius. Jej nazwa odnosiła się do słowa budować (bauen) oraz dom (haus). Dokładniej, chodziło o warsztat budowlany. U podstaw Bauhausu leżała interdyscyplinarność. Gropius chciał, żeby pozostałe dziedziny artystyczne służyły architekturze i ją wzbogacały. Postulował więc związek sztuki i życia w ten oto sposób. Artyści powinni rozwiązywać ludzkie problemy i ulepszać życie codzienne, a nie przebywać stale w krainie nierealnych wizji.

Mieszkać wygodniej

Budowanie miało sprzyjać lepszej egzystencji człowieka XX wieku. Szczególnie ważne były meble – funkcjonalne, wygodne, praktyczne. Zupełnie takie, jakie dzisiaj proponują nam producenci, którzy swoje kolekcje określają jako awangardowe czy nowoczesne. Designerskie meble XXI wieku naśladują formy i funkcje nadane im m.in. przez szkołę Bauhaus.

Nowoczesne podejście do budowania

Powstałe w 1911 roku budynki zakładów przemysłowych Fagus w Alfred, w Niemczech, to dzieło samego Waltera Gropiusa. Konstrukcję szkieletową połączono tutaj z wielkimi przeszkleniami, co miało pozytywnie wpływać na warunki pracy i zdrowie zatrudnionych osób. Najważniejsza bowiem była funkcjonalność budynku.

W dzisiejszej rzeczywistości znajdziemy wiele przykładów domów (a także mebli), które powielają założenia Bauhausu. To jakby wciąż otwarty styl. Jego myślenie o służeniu dobru człowieka można spełniać także w innej formie, bardziej klasycznej. Czego przykładem są domy z drewna Mawit.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.